אגרקסקו – חברה לייצוא חקלאי בע”מ

חברות ממשלתיות

  • רקע
  • מודל הפרטה
  • פיקוח
  • המצב הנוכחי
  • יתרונות וחסרונות
אגרקסקו הייתה חברת הייצוא החקלאי הגדולה בישראל, וייצאה כמחצית מן התוצרת החקלאית הטרייה בישראל. אגרקסקו הייתה חברה ממשלתית למחצה: לממשלה 50% ממניותיה; לתנובה ולמועצות הייצור המייצגות את החקלאים – 25%; למועצות הצמחים – 18.75% ולמועצת הלול – 6.15% מן המניות. גם להתאחדות מגדלי הבקר מניות בחברה, אך אלו מניות הצבעה ולא מניות ניהול.

ב-27 בדצמבר 2007 אישר הוועד הפועל של מועצת הצמחים את הליך הפרטת אגרקסקו במטרה להפחית את הרגולציה הממשלתית ולאפשר למגדלים לנהל את החברה בעצמם, כדי לתת אפשרות לכוחות השוק להשפיע על התנהלותה של החברה. ב-31 באוגוסט 2008 החליטה ועדת שרים לענייני הפרטה בראשותו של שר האוצר אז רוני בר-און למכור את מניות הממשלה בחברה.

מפאת מורכבותו של מבנה הבעלות והשליטה בחברה בחרה הממשלה במשרד רו”ח קסלמן את קסלמן לביצוע הערכת דרך הפעולה הרצויה ושווי הנכסים. מניות החברה נחלקו לשלושה סוגים: מניות הון, מניות ניהול ומניות שליטה. משרד רואי החשבון המליץ לאחד את שלושת סוגי המניות למניה מסוג אחד המגלמת את שלוש הפונקציות. עוד המליץ המשרד כי על מנת להמשיך לקיים את הנכס המרכזי של החברה – המותג הבינלאומי “כרמל” – יש לתת לחקלאים העובדים בשיתוף פעולה עם החברה חלק נכבד מהבעלות עליה. באופן כללי, הצעה זו עלתה בקנה אחד עם כוונתו המקורית והמוצהרת של שר החקלאות שלום שמחון, אך בניגוד להמלצה המקצועית ולכוונתו המקורית, החליט לבסוף השר שמחון לשלול את זכותם של המגדלים לרכוש את מניות הממשלה ולהוציא את מניותיה למכירה לגורמים פרטיים.

בנובמבר 2010 התמנה דוד בונדי לכהן בתפקיד מנכ”ל אגרקסקו. משימתו המרכזית היא להוביל את תהליך הפרטת החברה, שבמסגרתו ישונו מבנה המניות ואופן חלוקתן ויימכרו מניותיה של הממשלה. בסוף יוני 2011 מונה לחברה מפרק מפעיל. מאמצי המפרק למצוא לחברה קונה שיפעילה כעסק חי נכשלו בתחילה ובספטמבר 2011 נכנסה החברה לפירוק.‏ המפרק המשיך לקבל הצעות לרכישת החברה, ובסופו של דבר אישר בית המשפט את הצעת אנשי העסקים גדעון ביקל וחן למדן לרכוש את החברה תמורת 17.6 מיליון ש”ח במזומן ותשלום עתידי של 24.4 מיליון ש”ח. בנובמבר 2011 אישר הממונה על ההגבלים העסקיים את העסקה והיא יצאה אל הפועל.

 מכירת החברה למשקיעים פרטיים.

 אין כיום פיקוח ממשלתי. החברה בבעלות פרטית.

 אגרקסקו-כרמל היא היום חברה פרטית, בבעלות גדעון ביקל. 

יתרונות

  1. מכירת חברה בעלת הפסדים גדולים.

חסרונות

  1. צמצום המונופול הממשלתי על ייצוא מזון מתוצרת ישראלית.
  2. מורכבות בתשלום חובות החברה לחקלאים.

 

טעינו? שכחנו? כדאי שנדע? דווחו לנו

תגובות

השאירו תגובה

Share on Google+Share on FacebookEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on LinkedIn

השאירו תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top