מעונות סטודנטים באוניברסיטת תל-אביב

חינוך

  • רקע
  • דגם הפרטה
  • פיקוח
  • המצב הנוכחי
  • יתרונות וחסרונות

אוניברסיטת תל-אביב היא האוניברסיטה הגדולה בישראל, ולומדים בה 29 אלף סטודנטים לתואר ראשון, שני ושלישי. עם זאת, במעונות הסטודנטים שלה יש רק כ-950 מיטות, כך שניתן מענה רק לכ-3% מכלל הסטודנטים. שכר הדירה במעונות הוא כ-1,500 שקל לחודש, לא כולל תשלומים לארנונה, למים ולחשמל. כדי להגדיל את היצע המעונות לסטודנטים חתמה אוניברסיטת תל-אביב בשנת 2008 על הסכם עם חברת שיכון ובינוי מקבוצת אריסון להקמת מיזם של מעונות במתחם ברושים הצמוד לאוניברסיטה על שטח של 35 אלף מ”ר. במיזם ייבנו שמונה בניינים של שבע עד תשע קומות, ובהם 2,300 מיטות.

לקראת סוף 2012 העלתה בדיקה עיתונאית כי למרות הבטחות הממשלה שכר הדירה במעונות מוסיף לעלות, וכי חדר במעונות סטודנטים במרכז הארץ יקר ב-50% מחדר במעונות סטודנטים בפריפריה, באופן שמשקף את מחיר השוק. לדברי יעל סיני, יו”ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית, “אף שהוכח מעל לכל ספק סביר כי שיטת מיקור החוץ של מעונות הסטודנטים נכשלה, אנו ממשיכים להיות עדים לבנייה בשיטה זו ברחבי הארץ”. לדבריה, “המדיניות הזאת הופכת את המעונות משירות לרווחת הסטודנט לעסק כלכלי משגשג של יזמים פרטיים”.

במהלך הדיונים בוועדה המקומית בעיריית תל אביב עלתה שוב סוגיית גובה שכר הדירה, וכמה מחברי הוועדה טענו שהוא “מופרך”. בעקבות זאת נחתם בינואר 2013 הסכם בין עיריית תל אביב לאוניברסיטת תל-אביב (ולמעשה עם חברת שיכון ובינוי), ולפיו יוגבהו שמונה מבנים משמונה קומות ל-14 קומות בתמורה להפחתת דמי השכירות. בחודש אוגוסט החליטה ועדת התכנון והבנייה המקומית של תל אביב לאשר את בקשת שיכון ובינוי להגביה שלושה מתוך שמונת הבניינים ל-16 קומות. בכך יגדל השטח הבנוי מ-29 ל-35 אלף מ”ר, ומספר הדירות המוצעות יעלה מ-1,130 ל-1,380. חברת מועצת העיר מיטל להבי הגישה ערר על ההחלטה וטענה כי תוכנית הבנייה שאושרה עומדת בניגוד לתוכנית הראשית של אזור האוניברסיטה, הן בשל הבנייה לגובה והן בשל היעדר חניה תת-קרקעית, כמתחייב.

המיזם מוקם בדגם BOT, כך שהחברה תקבל את דמי השכירות על הדירות לפרק זמן של 24 שנה, ולאחריהן יעבור המיזם לידי האוניברסיטה. מחיר ההשכרה צפוי להיות בין 1,100 ל-1,700 שקל לשוכר, בהתאם לגודל הדירה.

עיריית תל-אביב.

המיזם הושלם והדירות מאוכלסות.

יתרונות

הגדלה ניכרת של מספר המיטות במעונות האוניברסיטה.

חסרונות

חשש מפני עלייה במחיר השכירות לאחר שנים ספורות.

טעינו? שכחנו? כדאי שנדע? דווחו לנו

תגובות

השאירו תגובה

Share on Google+Share on FacebookEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on LinkedIn

השאירו תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top