מרכז ההדרכה של משטרת ישראל

ביטחון

  • רקע
  • דגם הפרטה
  • פיקוח
  • המצב הנוכחי
  • יתרונות וחסרונות
מרכז ההדרכה החדש של משטרת ישראל, שנבנה באזור התעשייה של בית שמש, ירכז את מערך ההדרכה במקום אחד (ויחליף בכך את 20 מרכזי ההדרכה שהיו פזורים ברחבי הארץ)  ויותאם להשתלמות של אלפי שוטרים. המרכז החדש אמור לייעל את מערך ההדרכה, לחסוך בהוצאות, לאפשר אמצעי הדרכה מתקדמים ולסנכרן את ההכשרות השונות.

תכנון מרכז ההדרכה של המשטרה בבית שמש התחיל כבר ב–1992. אבן הפינה הונחה ב–1996, אך הפרויקט הוקפא ונגנז ב–2001. בנובמבר 2007 פורסם מכרז הליך מיון מוקדם להקמת המרכז בעבור משטרת ישראל בשיתוף המגזר הפרטי. המכרז פנה ליזמים פרטיים והזמינם להגיש הצעות להקמתו ולניהולו של מרכז הדרכה משטרתי. בהליך זה נבחרו 9 קבוצות מתמודדים, אך, בסופו של דבר, השתתפו ארבע קבוצות במכרז הסופי שפורסם בספטמבר 2009. על קידומו של הפרויקט מונתה חטיבת תשתיות ופרויקטים במשרד החשב הכללי.

בינואר 2010 הוכרז כי קבוצת פוליסיטי (הכוללת את שיכון ובינוי ו-G4S (לשעבר חברת השמירה לישראל)) זכתה במכרז להקמה ולתפעול מרכז ההדרכה המשטרתי. הצעת המחיר של הזוכה במכרז היתה לתשלום רבעוני קבוע בסך  20.7 מיליון ש”ח, החל ממועד סיום עבודות ההקמה ולמשך 22 שנות תפעול. בנוסף יקבל הזוכה תשלומים משתנים בהתאם לצריכה בפועל של שירותי הדרכה והסעדה, וכן מענק בסך 150 מיליון ₪ עם התקדמות וסיום עבודות  ההקמה. סך עלות הקמת הפרויקט הוערכה בסך כולל של למעלה מ-2 מיליארד ₪. באפריל 2015 פורסם כי העלות צפויה להיות כ-3 מיליארד ש”ח וכי התשלום השנתי לזכיין יעמוד על 135 מיליון ש”ח.

זיכיון למפעיל פרטי בשיטת PPP למשך 22 שנה (ועוד 3 שנות הקמה). הזיכיון כולל בנייה של המתקן, תחזוקה והפעלה שלו וניהול של חלק ממערך ההדרכות (כ–40 אלף שעות הדרכה, שיחייבו את הזכיין בהעסקת 20 מדריכים במשרה מלאה, בתחומים כמו כושר גופני, הגנה עצמית, שיעורי ירי וסדנאות לבכירים בנושאי ניהול). ניהול זה ייעשה על-ידי חברת ג’ון ברייס.

יחידת פיקוח משטרתית על פעילות הזכיין.

באפריל 2012 יצא הפרויקט לדרך, לאחר שהחברות הזוכות הודיעו על סגירת התנאים המימוניים של הפרויקט. בינואר 2015 נחנך מרכז ההדרכה החדש ובאפריל 2015 נערכה החנוכה הרשמית. במתחם האמור הוקמו מבנים בשטח בנוי של כ-62,000 מ”ר על פני 230 דונם. בנוסף, סוכם על יציאה למכרז להקמת מתחם נוסף, המתוכנן בצמוד (50 אלף מ”ר בנויים), שישמש את 800 אנשי שב”ס ומג”ב. גם במתקן זה יועבר חלק מההדרכה לידיים פרטיות, כשפוליסיטי, באמצעות ג’ון ברייס, צפויה לזכות בכך בפטור ממכרז.

במאי 2016 פורסם תחקיר שלפיו פוליסיטי משכירה את מתחם האימונים לחברות פרטיות, בעוד המשטרה, שלא אמורה לשלם עבור השימוש במתקן, לא מצליחה להתאמן בו. פוליסיטי טענה בתגובה כי היא פועלת על פי הסכם הזיכיון ובשביעות רצון מלאה של המשטרה, וכי על פי תנאי המכרז, היא רשאית להעמיד מתקנים מסוימים לשימוש מיזמים נוספים וכי אין הפרעה לפעילות השוטפת של המשטרה במתקן. המשטרה טענה כי היא עודדה שימוש פרטי במתקן, אך שהיא רשאית שלא לאשר פעילות נוספת בהתאם לשיקול דעתה הבלעדי.

באפריל 2017 פורסם תחקיר שלפיו במרכז ההדרכה בוצעו עבודות בנייה ללא היתר.

יתרונות

1. הקלת העומס על המשטרה והעברת מערך ההדרכה לידיים מקצועיות.

2. פריסת הכיסוי הציבורי של הקמת הפרוייקט על פני שנים ארוכות

חסרונות

  1. זליגה של ידע מקצועי חשוב לידיים פרטיות.
  2. חשש לזליגת אנשי מקצוע אל מחוץ למגזר הציבורי.
  3. איבוד שליטה על ידע בנושא אכיפת הביטחון (צה”ל החליט להותיר את מערך ההדרכה בידיו פרוייקט דומה (עיר הבה”דים)).

 טעינו? שכחנו? כדאי שנדע? דווחו לנו

 

 

 

תגובות

השאירו תגובה

Share on Google+Share on FacebookEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on LinkedIn

השאירו תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top