סגירת מוסדות פסיכיאטריים פרטיים

הלאמות

  • רקע
  • מודל הלאמה
  • פיקוח
  • המצב הנוכחי
  • יתרונות וחסרונות
כ-250 חוסים הסובלים מהפרעות נפשיות קשות מאושפזים כיום בבתי חולים פסיכיאטריים פרטיים. בשנים האחרונות נחשפו כמה מקרים של אלימות קשה כלפי החוסים במוסדות האלה. באפריל 2012 התקבלה במשרד הבריאות תלונה על חשדות לאלימות שנקטו עובדים כלפי מטופלים בבית חולים נווה יעקב בפתח תקווה. בעקבות התלונה פוטר אחד העובדים במוסד, ומשרד הבריאות הודיע שיגביר את תכיפות ביקורות הפתע במוסד. בסוף אוקטובר 2012 נחשף היקפה האמתי של פרשת ההתעללות באותו מוסד עצמו. משטרת ישראל פשטה על המוסד ועיכבה לחקירה שבעים אנשי צוות, מנהלים ובעלים בחשד לעבֵרות של תקיפת חסרי ישע, התעללות, הזנחה, עבֵרות מין ואי-דיווח. בעקבות הפרסומים החליט מנכ”ל משרד הבריאות פרופ’ רוני גמזו להלאים באופן מלא את הטיפול בחולי הנפש הקשים בישראל, והורה לבכירי משרדו לגבש מיד תוכנית להעברת כלל המטופלים המאושפזים בבתי החולים ובמוסדות בריאות הנפש הפרטיים לבתי החולים הציבוריים.

ביולי 2013 הגישה ועדה של משרד הבריאות, בראשות ד”ר ישי אוסטפלד, את מסקנותיה בפרשה. לפי הפרסומים בעיתונות, הדוח מלמד על הזנחה ארוכת שנים ועל אמות מידה ירודות בטיפול בחולים פסיכיאטריים בישראל. הדוח ממליץ על סגירת מחלקות אשפוז סגורות בבתי חולים פרטיים ועל הקמת מחלקות ייעודיות בבתי חולים ציבוריים.

 סגירת המוסדות הפרטיים והעברת החוסים למוסדות הציבוריים.

לאחר סגירת בית החולים הפרטי נווה יעקב יש כיום בישראל שני בתי חולים פרטיים לאשפוז בתחום בריאות הנפש: אילנית ונוה שלווה.  בבתי חולים אלה 175 מיטות אשפוז, 144 מהן מיועדות לחולים בעלי תחלואה כפולה. (בבתי חולים אחרים אין מיטות המיועדות לחולים כאלה.)

לבקשת מרכז המחקר והמידע של הכנסת (עמ’ 8), משרד הבריאות מסר כי הוא פועל ליישם את המלצות ועדת אוסטפלד, ובאופן ספציפי לסגור את שני בתי החולים הפרטיים הנותרים. הנהלות בתי החולים זומנו לשימוע לשם מסירת הודעות על הפסקת התקשרות. המאושפזים יועברו לבתי חולים ציבוריים ברחבי הארץ.

יתרונות
1. הוצאת התמריץ הכלכלי משיקולי הטיפול באוכלוסיות המוחלשות ביותר.
2. פיקוח הדוק יותר.
3. השבת הטיפול בחולי הנפש הקשים לידי המדינה עשויה לשמש תקדים שבעקבותיו יולאמו שירותים חברתיים אחרים, אשר הפרטתם התבררה כמהלך שגוי.

חסרונות

אין.

 טעינו? שכחנו? כדאי שנדע? דווחו לנו

 

תגובות

השאירו תגובה

Share on Google+Share on FacebookEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on LinkedIn

השאירו תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top